Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Devin platitor de tva daca vand un teren la 36000 euro?
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Devin platitor de tva daca vand un teren la 36000 euro?

Daca am firma suspenda si reiau activitatea sa pot vinde un teren si cladirea aferenta cu 36000 euro devin platitor de tva?
Terenul se vinde cu tva sau fara?
Daca e cu tva, cine plateste la stat?

Multumesc.
Art 153
(9) Organele fiscale competente anulează înregistrarea unei persoane în scopuri de TVA, conform prezentului articol:

b) dacă a intrat în inactivitate temporară, înscrisă în registrul comerțului, potrivit legii, de la data înscrierii mențiunii privind inactivitatea temporară în registrul comerțului;

(9^1) Procedura de anulare a înregistrării în scopuri de TVA este stabilită prin normele procedurale în vigoare. După anularea înregistrării în scopuri de TVA conform alin. (9) lit. a)—e), organele fiscale competente înregistrează persoanele impozabile în scopuri de TVA astfel:

a) din oficiu, de la data la care a încetat situația care a condus la anularea înregistrării, pentru situațiile prevăzute la alin. (9) lit. a) și b);