Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Am nevoie de sentinta judecatoreasca de incredintare ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Am nevoie de sentinta judecatoreasca de incredintare pentru a calatori cu copilul in afara tarii?

Am un copil dintr-o relatie de concubinaj. Copilul este trecut pe numele tatalui. Singura hotarare judecatoreasca pe care o detin, este cea prin care tatal copilului este obligat sa plateasca pensie alimentara.
Nu avem nici o relatie cu tatal copilului de mai bine de 10 ani (de cand copilul avea 5 luni), nu stiu nici un nr de tel al acestuia, nu stiu unde locuieste nici el, nici singura sa ruda in viata, tatal sau.
Vreau sa duc copilul in vacanta in afara tarii si nu stiu cum sa procedez in acest caz.
Este nevoie sa apelez la instanta pentru a-mi incredinta custodia copilului (desi acesta se afla de la nastere numai in grija mea) pentru a calatori cu copilul in afara tarii? Ce altceva se poate face in aceste conditii?
Copilul dvs. este unul rezultat din afara casatoriei, prin urmare este necesar sa promovati o actiune prin care sa solicitati sa se stabileasca ca exercitarea autoritatii parintesti sa va apartina dvs. si de asemenea ca locuinta minorului sa se stabileasca la domiciliul dvs.
Dupa ce veti obtine o hotararea judecatoreasca definitiva si irevocabila, veti putea proceda la intocmirea formalitatilor necesare eliberarii pasaportului pentru minor si veti putea parasi tara impreuna cu acesta fara a mai avea nevoie de acordul tatalui minorului.
Pana la obtinerea acestei hotarari nu puteti iesi din tara decat cu declaratia de acord a tatalui minorului.
da.trebuie o hotarare de la tribunal pt a scoate din tara minorul.si eu am aceasta problema.dureraza procesul. in 3 luni trebuie sa plec si azi la tribunal la infatisare mi-au spus k trebuia sa fac din timp cererea.acum sper sa se rezolve mai repede.pe 16 martie e urmatorul proces.