avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1055 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit impozit profit
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

impozit profit

la calculul impozitului in martie 2012 chelt nedeductibile din 2011 devin deductibile ?adica cand luam pierderea din anul precedent (2011) adunam chelt nedeductibile?
Cel mai recent răspuns: ContSters233047 , utilizator 08:50, 19 Februarie 2012
Buna dimineata,

La calculul impozitului pe profit se va lua in calcul pierderea fiscala din perioada precedenta, nicdecum pierderea contabila.
Deci, daca aveti pierdere fiscala in anul 2011, atunci o veti lua in calcul la calculul impozitului pe profit ptr trim 1 2012.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

D101 claudiaP claudiaP Buna ziua, Spuneti-mi va rog in D101 la rd 2 se includ si cheltuielile cu imp pe profit? Stiu ca anul trecut se includeau, dar acest lucru era marcat, acum ... (vezi toată discuția)
Inchidere an fiscal 2011 mihaelasir_2005 mihaelasir_2005 Am o societate comerciala deschisa in luna martie anul 2011 cu obiect de activitate - farmacie veterinara. As dori sa inchid anul fiscal si as avea nevoie de ... (vezi toată discuția)
Profit contabil & profit fiscal mony_a mony_a as vrea sa stiu daca la repartizarea profitului/pierderi in 2012 chelt nedeductibila din anul 2011 ramane nedeductibila si in 2012.se face nota contabile sa ... (vezi toată discuția)