Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Pot sa primesc si pensie de urmas si indemnizatie ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Pot sa primesc si pensie de urmas si indemnizatie pentru cresterea copilului?

buna ziu,as dori sa stiu si eu urgent daca primesc pensie de urmas pentru a primii indemnizatia pentru crestere copil pe o perioada de doi ani trebuie sa renunt la pensia de urmas?sunt studenta la o unitate de invatamant cu cursuri la zi potrivit legii...va multumesc anticipat!!!!!!!!!
1. Pensia de urmas nu este un venit profesional care se ia in calculul indemnizatiei pentru CCC, deci puteti sa cumulati aceasta pensie cu indemnizatia pentru CCC.

2. Nu strica sa faceti o intrebare si la Agentia Judeteana pentru Plati si Inspectie Sociala, cea care aproba si plateste indemnizatia pentru CCC.