avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 2010 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... impozitare la sursa
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

impozitare la sursa

buna, am si eu pr.am facut un contract de agent intr-o banca in dec. anul trecut.am lucrat pina acum si mi s-a refuzat sa mi se vireze comisioanele in cont obligindu-ma sa-mi fac PFA. nu mi s-a dat nici contractul de agent desi era semnat din decembrie. acum am reusit sa-mi fac PFA, si am taiat factura pe comisioane(in factura mi s-a cerut sa trec si 10% impozit la sursa)cind am mers la contabila si i-am dat toate documentele PFA, si a vazut cei 10%pe factura mi-a spus ca nu trebuia ca la pfa se plateste impozit anticipat si ca eu in momentul asta voi plati impozitul dublu. si pe contract de agent si pe PFA,si am mers la ANAF care mi-a cerut contractul de agent ,contract pe care abia ieri cu mare greutate l-am obtinut. si.....am dus la ANAF contractul si acestia m-au amendat ca nu l-a inregistrat in termen . , si ANAFUL MI-A CONFIRMAT CA VOI PLATI PE MUNCA MEA DE 2 LUNI IMPOZIT DUBLU ADICA 32% ,PLUS AMENDA, PLUS CAS ,PLUS PENSII, PLUSS....... SI EU CITI VOI MAI DUCE DE ACASA????VA ROG DACA PITETI AJUTATI-MA SA IES DIN VIRTEJUL ASTA!!!!!!!NU MAI STIU CUM SA IES DIN CE M-AM BAGAT!!!:(:sorry::((
Cel mai recent răspuns: Lucian Huzum , Consilier juridic 21:03, 17 Februarie 2012
Nu prea mai aveti cum sa iesiti fara sa platiti amenzile... In primul rand pe contractul de comision trebuia sa vi sa opreasca impozitul prin stopaj la sursa, iar banca sa il vireze mai departe, dar din comoditate au aruncat aceasta responsabilitate pe umerii dvs. obligandu-va sa va inregistrati ca PFA si implicit sa cada in sarcina dvs. declararea veniIn cazul perceperii prin stopaj la sursa obligatia calcularii si retinerii la termen a impozitului catre bugetul statului revine platitorului de venit.
Contabila a avut dreptate, PFA plateste impozit anticipat. Persoana fizica autorizata datoreaza integral cota de contributie de asigurari sociale corespunzatoare conditiilor normale de munca, stabilita prin lege (31,3%).

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Retinere la sursa 10% bviorica bviorica daca sunteti dragut am un contract de agent intre mine si o banca ,ulterior acestui contract banca mi-a transmis ca nu vor fi virate comisioanele in contul meu ... (vezi toată discuția)
Stopaj la sursa ca infractiune Kolaxxx Kolaxxx Rog definiti stopajul la sursa daca o interpretati altfel ( s-a retinut si nu s-a platit catre stat) Speta in cauza: In 2004 societatea prin hotatrare ... (vezi toată discuția)
Problema asociatie de locatari maryred maryred ce modalitate legala exista pentru ca o reparatie la instalatiile comune sa fie decontata unei persoane fizice (e vorba de un nou vecin care este instalator ... (vezi toată discuția)