avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 608 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Executare silită punere in intarziere-cheltuieli de judecata
Discuție deschisă în Executare silită

punere in intarziere-cheltuieli de judecata

Am primit de la avocatul creditorului meu o invitatie de "executare amiabila" ce consta in plata sumei x reprezentand onorariu avocat in recurs, cu mentiunea ca invitatia constituie "punere in intarziere" iar in cazul in care nu voi achita de buna-voie suma va formula actiune in pretentii.
problema este ca as achita fara probleme suma ceruta de avocat dar:
- pe portal nu apare ca as fi obligat la cheltuieli de judecata
- tribunalul nu a redactat inca Decizia care sa ma oblige la cheltuieli de judecata
- avocatul cere sa-i achit lui, personal si nu presupusului creditor suma, mentionand ca are un contract de asistenta juridica de acum 2 ani!
cum sa procedez? mi-a dat termen 23 febr!
Cel mai recent răspuns: MIV , utilizator 22:22, 17 Februarie 2012
Dati " flit" ... Pana nu aveti sentinta in care sa apara scris ca aveti de plata cheltuieli de judecata....
Unii sunt chiar disperati dupa bani...

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Executare silita - onorariu executor z3usss z3usss cum se calculeaza onorariul unui executor judecatoresc la momentul de fata pentru o sulta rezultata in urma unui partaj?? este 10 la suta din suma datorata + ... (vezi toată discuția)
Retributie indemnizatie de asigurare eve6 eve6 Pe scurt, societatea de asigurari a platit indemnizatia de asigurare unei SA pentru bunuri furate pe timpul transportului. Bunurile au fost gasite si ... (vezi toată discuția)
Penalizari aplicate cheltuielilor de judecata loredana_elena loredana_elena Buna seara, In anul 2011 am fost actionata in instanta de catre asociatia de proprietari pentru neplata intretinerii si a penalizarilor aferente acesteia. ... (vezi toată discuția)