Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Divorþ. Documentele privind bunurile comune sunt ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Divorþ. Documentele privind bunurile comune sunt reþinute de soþ

Am si eu o intrebare. Am divortat dupa 8 ani iar toate actele(documentele) care demonstreaza ca am avut bunuri in comun au ramas la fostul sot. CE POT SA FAC IN SITUATIA ASTA? (bunuri= uz casnic, bijuterii, mobila , investitie modernizare apartament-propietate sot)
Promovati actiune de partaj,in care aratati situatia de fapt si solicitati instantei de judecata ca fostul sot sa depuna la dosarul cauzei aceste inscrisuri.
Normal ca nu o sa recunoasca ca sunt actele la el si nu are ce sa depuna. El poate sustine ca sunt la mine.Am sa deschid actiune asa dar cat trebuie sa platesc taxa de timbru daca nu stiu la ce valoare este estimata masa partajabila?? Multumesc
Faceti dv o evaluare provizorie.