Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... cercetare pentru fracturarea unei maini
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

cercetare pentru fracturarea unei maini

Buna ziua. In luna august copilulu meu a fost agresat cu un cutit ,s-a aparat ,iar in urma altercatiei agresorul i s-a fracturat mana. a doua zi s-a dus la spital ,unde a fost operat avand 5 zile de spitalizare...baiatul meu a fost chemat la politie la o luna ,a declarat cum s-a intamplat. agresorul sustine ca are 50 de zile de ingrijiri medicale. baiatul meu nu este acasa acum si este chemat la politie din nou ,dar nu se poate prezenta. ce se intampla daca nu se prezinta acum ?
Dacă nu se prezintă se va putea emite mandat de aducere sau mandat de aducere cu executare efectivă.

Ţinând cont de împrejurările pe care le-aţi relatat, este extrem de important să se prezinte, preferabil asistat de un avocat, deoarece este cercetat, cel mai probabil, pentru săvârşirea infracţiunii de vătămare corporală, care se pedepseşte cu închisoarea de la 6 luni la 5 ani.

Este necesar să se probeze că fapta a fost săvârşită în stare de autoapărare, ca răspuns la atacul cu cuţitul, trebuie verificat ceacte se află la dosar, dacă există plângere prealabilă, certificat medico-legal, ce martori au fost audiaţi şi ce au declarat, ce alte mijloace de probă există.

Încă o dată, nu vă jucaţi, pentru că situaţia este destul de gravă.
este plangere penala facuta impotriva lui, i s-a luat declaratie, martorii din partea lui nu au fost chemati,iar despre certificatul medico-legal nu stiu nimic...el zice ca are...baiatul nu se afla in localitate...i prealabil baiatului meu i s-a cerut o suma de bani.el a refuzat pentru ca nu se simte vinovat....eu ce as putea face in lipsa lui..?
Trmiteţi o adresă la secţia de poliţie unde a fost citat, arătând că din motive obiective nu se poate prezenta la data respectivă.

Angajaţi un avocat.