Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Pensie alimentara
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Pensie alimentara

Am divortat anul trecut in luna august. Custodia copilului este la fosta sotie, dar copilul a locuit mereu cu mine. Fosta sotie s-a recasatorit in decembrie anul trecut. Mentionez ca fosta sotie a fost de acord sa nu-i platesc pensie alimentara atata timp cat copilul a locuit cu mine.Am decis sa ma mut cu chirie(pana acum am stat in casa fostei sotii platind numai o jumatate dintr-o chirie) impreuna cu copilul. Ma poate obliga fosta sotie sa-i platesc pensie alimentara? Copilul implineste 18 ani peste 11 luni.
Nu va poate obliga. Daca solicita executarea silita si poprire mergeti in instanta si solicitati stabilirea domiciliului minorului la dvs, aratand ca de la divort copilul a locuit practic doar la dvs.
daca promoveaza asemenea ctiune nu are nici o sanse, deoarece copilul va spune ca a locuit la dvs.