Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... contract de munca intrerupt 5 zile
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

contract de munca intrerupt 5 zile

buna ziua,
va rog sa imi spuneti care sunt consecintele in cazul intreruperii contractului de munca timp de 5 zile. lucrez la o societate in care pentru luna februarie o sa am 5 zile concediu fara plata (nu din initiativa mea) si as dorii sa stiu ca presupune acest lucru.

va multumesc anticipat pentru raspuns.
ce va intereseaza mai exact?
Concediu fara plata se acorda la cererea salariatului.
Consecinte: salariu mai mic, nu beneficiati de vechime, punctul de pensie mai mic fata de o luna normala.
@ anusca_tc

CFP afecteaza stagiu de cotizare pentru somaj, pentru pensie , nu constituie vechime in munca aceasta perioada ... in conditiile in care are o durata mai mare poate afecta si acordarea indemnizatiei pentru CCC...