Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Cine trebuie sa plateasca taxa de transfer prorietate ...
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Cine trebuie sa plateasca taxa de transfer prorietate atunci cand cumperi un bun imobil de la banca?

Buna ziua! Am cumparat un bun imobil de la o banca mi-sa eliberat ACTUL DE ADJUDECARE urmand sa-l intabulez pe numele meu.Cei de la cartea funciara mi-au spus ca trebuie sa aduc chitanta precum ca a fost achitata taxa de transfer proprietar.Intrebare :Cine plateste taxa de transfer de proprietate?
Ijn situatia cazurilor de instrainare bun pe cale amiabila prin inscris autentificat,taxa respectiva este continuta in suma perceputa de catre BNP,care ulterior o storneaza direct catre OCPI
In situatia mentionata de dvs cand adjudecarea s-a realizat urmare a unei executari silite ,obligatia achitarii taxei de transfer de proprietate revine adjudecatarului,care urmeaza sa depuna la OCPI dovada de plata