Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale schimbare sediu social SRL
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

schimbare sediu social SRL

Salut, am si eu cateva intrebari. Am un srl al carui asociat unic si-a schimbat sediul. La registrul comertului depun o cerere de mentiune sau o cerere de depunere si mentionare acte? Implica modificarea actului constitutiv?

Alta intrebare: cam cat costa o prelungire a unui mandat de administrator srl?

Multumesc
Un articol referitor la acest subiect a fost publicat de catre Avocatnet.

www.avocatnet.ro/content/art...
Asociatul unic si-a schimbat sediul? Poate societatea! Asociatul unic are domiciliu ...
Pentru schimbarea sediului social al unei societatii intocmiti documentele mentionate pe site-ul onrc.ro - formalitati - persoane juridice - pct. 22 sau 23, depinde unde mutati sediul (in acelasi judet sau in altul).
Se depune cerere de inregistrare deoarece schimbarea se stabileste prin decizia asociatului unic care se publica in Monitorul Oficial. Este necesara modificarea actului constitutiv si depunerea acestuia in forma actualizata.

Prelungirea mandatului unui administrator costa aproximativ 250 lei.
Asociatul unic, care este o societate comerciala, si-a schimbat sediul, nu srl-ul.
Stimate domn, asociat unic nu poate fi o societate comerciala.#-o#-o

Societatea cu raspundere limitata

Societatea cu raspundere limitata este acea societate care ale carei obligatiuni sunt garantate cu patrimoniul social, iar asociatii sunt obligati numai in limita capitalului social subscris. Caracteristicile societatii comerciale cu raspundere limitate sunt:

Asocierea se bazeaza pe increderea asociatilor.
Capitalul social este divizat in parti sociale, reprezentate pe titluri nenegociabile.
Asociatii raspund pentru obligatiunile sociale numai in limita aportului lor.
Se constituie prin contract de societate şi statut.
Actul constituitiv va prevede contine referiri la persoanele asociate,
În societatea cu răspundere limitată, numărul asociaţilor nu poate fi mai mare de 50.

Poate sa aiba doar un singur asociat:
- o persoana, fizica sau juridica, nu poate fi asociat unic decat intr-o singura societate cu raspundere limitata
- nu poate avea ca asociat unic o alta societate comerciala cu raspundere limitata alcatuita dintr-o singura persoana
- in cazul mai multor asociati, societatea trebuie sa aiba cel putin doi asociati si cel mult 50 de asociati

Incercati va rog sa reformulati pentru a putea intelege si noi ceea ce doriti sa transmiteti.
Va multumesc.
ART. 14 alin. 2 din Legea nr. 31/1990: ,,O societate cu răspundere limitată nu poate avea ca asociat unic o altă societate cu răspundere limitată, alcătuită dintr-o singură persoană.'' Asadar, o societate poate fi asociat unic la un SRL, dar cu conditia de a nu avea insasi un singur asociat.