Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... somaj
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

somaj

Buna seara.

Am si eu o intrebare. Am fost in somaj si am incheiat de curand un contract de munca pe perioada nedeterminata, cu o perioada de proba de 90 de zile. Intrebarea mea este in cazul in care angajatorul notifica rezilierea contractului, Mai pot beneficia de somaj?

Multumesc!
Da, puteti solicita din nou somaj , insa aveti grija ca la stabilirea stagiului minim de cotizare de 12 luni in ultimele 24 de luni premergatoare datei inregistrarii cererii nu se iau in considerare perioadele care reprezinta stagiu de cotizare utilizate pentru stabilirea si acordarea anterioara a unui drept la indemnizatie de somaj.