Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... pensii facultative
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

pensii facultative

cei ce se ocupa de incheierea unor astfel de pensii , vin la angajatori cu un "formular de instiintare a angajatorului " ..........insa legea pensiilor facultative si normele , nu prevad un astfel de formular ( sau il prevad ...? eu nu am gasit ) . este obligat angajatorul sa-l semneze ? ( in cazul concret e mai mult o chestie de orgoliu ,,,, la care s-ar ceda daca ar exista o prevedere expresa a legii )
am gasit expresia " formular de instiintare a angajatorului " inclusiv formularul pe site-ul ing , dar la capitolul " schimbarea angajatorului " . chiar si asa ..... nefind publicat in Monitorul oficial , neavand asadar caracter de lege , poate cineva -ceva obliga angajatorul sa semneze un astfel de formular ?
Comisia de Supraveghere a Sistemului de Pensii Private
Norma nr. 12/2006 privind participanţii la un fond de pensii facultative
Monitorul Oficial, Partea I nr. 880 din 27/10/2006

Art. 7. - Aderarea la un fond de pensii facultative este o opţiune individuală.
Art. 10. -c) declaraţia angajatorului că se obligă să reţină şi să vireze contribuţia
potenţialului participant în conformitate cu prevederile art. 76 alin. (5) din Lege;
e) semnătura angajatorului;
(2) Cererea de aderare se întocmeşte în minimum două exemplare, astfel:
c) un exemplar va fi păstrat de către angajator, în cazul în care acesta se încadrează în prevederile art. 10 alin. (2) lit. c).
Art. 14. - (1) Actul individual de aderare se semnează în minimum două exemplare
originale şi se distribuie astfel:
c) un exemplar va fi păstrat de către angajator, în cazul în care acesta constituie şi virează lunar contribuţia la un fond de pensii facultative datorată de angajat.
(2) Participantul va înmâna angajatorului, conform alin. (1) lit. c), un exemplar original al actului individual de aderare în vederea îndeplinirii de către angajator a obligaţiilor care îi revin.

Anexă
Administrator
______________________
(denumire)
Adresa ___________________________
Date de Contact:____________________
Nr.autorizaţie administrator fonduri de pensii facultative _________________________________
Nr.autorizaţie prospect fond pensii facultative __________________________________________
ACT INDIVIDUAL DE ADERARE
Nr. _____________ din data de __________________
Denumirea Fondului Pensii Facultative ___________________________________________________________________________________
Contul în care se face plata contribuţiei: __________________________________________________________________________________
Numele şi Prenumele Participantului: ___________________________________________________________________________________
Cod numeric personal _____________________B.I./C.I. Seria _______ nr. ___________ Data naşterii:zz/ll/aaaa: _____________________
Adresa de domiciliu ___________________________________________________________________________________________________
(localitate, judeţ/sector) (strada, număr, bloc, scară, etaj, apartament, cod postal)
Adresa de corespondenţă_______________________________________________________________________________________________
(localitate, judeţ/sector) (strada, număr, bloc, scară, etaj, apartament, cod postal)
Numărul de telefon: ________________________ Adresa e-mail_________________________________________________
Prin prezentul act individual de aderare îmi exprim acordul, în înţelesul Legii nr. 204/2006 privind pensiile facultative, la contractul de
societate civilă şi la prospectul schemei de pensii facultative ale fondului________________________________________________________
(denumirea completă a fondului)
administrat de________________________________________________________________________________________________________
(denumirea completă a administratorului)
Denumirea Angajatorului ______________________________________________________Cod unic de inregistrare____________________
Adresa _____________________________________________________________________________________________________________
(localitate, judeţ/sector,strada, număr, cod postal)
Valoarea totală a contribuţiei lunare__________ Valoarea contribuţiei proprii ___________ Valoarea contribuţiei angajatorului__________
Data la care se face prima plată______________________ Plata lunară a contribuţiei: data______________________________
Declaraţia participantului:
Declar pe proprie răspundere că informaţiile de mai sus sunt reale.
Administrator Participant
______________________________________________ __________________________________________
Reprezentant legal _______________________________ (nume şi prenume)
(nume şi prenume) Semnătura _______________________________
Data ___________________________________________
Semnătura ______________________________________

rog si parerea unui specialist in asigurari-pensii facultative ref. formular (daca in final s-a aplicat acesta sau un altul)
Referitor obligativitate angajator de a retine cuantum pensie facultativa:

Art. 76. - (1) Contribuţiile la un fond de pensii facultative se stabilesc conform regulilor acelei scheme de pensii facultative, se reţin şi se virează de către angajator sau, după caz, de către participant, odată cu contribuţiile de asigurări sociale obligatorii, în contul fondului de pensii specificat în actul individual de aderare.
(5) Angajatorul constituie şi virează lunar contribuţia datorată de fiecare angajat care a aderat la un fond de pensii facultative, pe baza unui exemplar al actului individual de aderare la prospectul schemei de pensii facultative încheiat cu un administrator.
[ link extern ]

multumesc pentru raspuns . aceste acte normative le-am studiat , dar dupa cum se observa nu reiese ca sunt obligat ca angajator sa completez , respectiv semnez , documentul intitulat "formular de instiintare al angajatorului " (pe care-l gasiti la link-ul de mai sus )
De ce trebuie sa fie o obligativitate?
Daca nu semnati - spre a retine din salariul angajatului si vira periodic acea contributie , (optiunea ii apartine),solicitantul nu poate constitui o pensie privata.Asta doriti?Ce sa mai vorbim de o contributie suplimentara din partea dv.(deductibila din cheltuieli) - ca angajator:(???
Credeti ca procedand asa ,va faceti mai apropiat de angajati?Mai respectat?Mai puteti spera la fidelitate din partea lui?
Pe vremea cand erati la randu-va angajat,cum ati fi reactionat la un asemenea refuz pe baza de non-obligativitateX-(
Daca in viata faceti/actionati numai din obligatie,nu ramane decat sa..=D>