Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Angajare pe post de economist
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Angajare pe post de economist

Absolventul de Studii Economice -sistem Bologna- specializarea Marketing,ciclul I poate fi angajat pe post de economist?
freeelis a scris:

Ce specializare avea pe diploma de licenta si ce facultate a terminat ?

Istorie...studii de lunga durata - Universitatea Bucuresti. A fost profesor, a facut reconversia si a iesit din sistemul educational incadrandu'se intr'o institutie publica.
Pentru a ocupa un post de economist ar trebui sa aiba studii superioare economice ...
freeelis a scris:

Pentru a ocupa un post de economist ar trebui sa aiba studii superioare economice ...

Reconversia nu'i ofera acelasi statut?
Eu stiu ca prin reconversie , in urma absolvirii unor cursuri postuniversitare de specializare,profesorii practic capata doar o noua specializare,dar pregatirea de baza nu se schimba,adica daca este licentiat in istorie si face reconversie pe specialitatea economie,asta nu echivaleaza cu faptul de a deveni economist,ci ca profesor va putea preda pe langa istorie si economie.
Deci,daca la acest tip de reconversie va referiti,aceasta nu-i modifica pregatirea superioara de baza,adica cea de istoric,cu cea de economist,care necesita absolvirea de st. superioare economice,ci doar ii ofera o noua specializare ,dar tot pt. domeniul educational.
ContSters136493, utilizator