Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... demisia
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

demisia

Buna ziua!
Am si eu o problema ...contractul de munca pe care l-am semnat a fost pe perioada determinata 1.11.2011-1.02.1012 de atunci eu nu am semnat nicio prelungire de contract sau altceva.Acum intervine problema...eu mi-am gasit un alt job si as dori sa imi dau demisia de la actualul job.Se poate sa imi dau demisia pe loc sau trebuie sa bag preaviz de 20 de zile.Multumesc!
Depuneti-va demisia si atat.
deci nu pot sa ma tina ...pt k ei imi zic ca sa bag preaviz si dupa 20 de zile sa plec
Demisia nu are niciun efect ... daca nu s-a prelungit durata c.i.m., atunci acesta a incetat de drept la data de 01.02.2012.
multumesc mi-ati dat o veste ffff buna
In sensul indicat de mine sunt prevederile art.56 alin.1 lit.i C.mun. , si anume :
Art. 56 C.mun.
(1) Contractul individual de munca existent inceteaza de drept:
.....
i) la data expirarii termenului contractului individual de munca incheiat pe durata determinata;
......