Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... buna ziua - depunere acte somaj absolvent facultate
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

buna ziua - depunere acte somaj absolvent facultate

am dat si eu acum pe 13 februarie licenta si am promovat-o mi-au spus de la facultate k intr-o luna imi elibereaza adeverinta este prea tarziu pentru a depunde actele pentru somaj
Oricare ar fi situatia data luata in discutie va fi cea prevazuta de lege ...

Asadar, in adeverinta care tine loc de diploma trebuie sa contina si data absolvirii ... in caz contrar, data absolvirii studiilor este data de întâi a lunii următoare celei înscrise în diplomă sau, după caz, în certificatul de studii eliberat.

Caz concret:

Pe o adeverinta de absolvire eliberata de o institutie de de invatamant superior scrie:

Se adevereste prin prezenta ca d-nul (d-na) ....... a absolvit Facultatea de..., specializarea ..., forma de invatamant..., durata de studii: ..., prmotia..., cu examen de licenta in sesiunea FEBRUARIE 2012 (sa zicem 2012, pentru a intelege mai usor) .
In conformitate cu HG nr. 890/20 august 2008, privind denumirile calificarilor si titlurile conferite absolventilor invatamantului universitar de licenta, publicata in MO al Romaniei, partea I, nr. 629/29 august 2008. a obtinut titlul de LICENTIAT IN ...

Data eliberarii adeverintei este 20 martie 2012.

Se poate inscrie, pe baza adeverintei completate astfel, absolventul la Agentia de Somaj? Este 1 martie ziua din care incep cele 60 de zile in care trebuie sa-si depuna dosarul?

Cred ca acesta este rostul precizarii (subliniata si de dvs.) din Normele metodologice:

În sensul legii, data absolvirii studiilor este data de întâi a lunii următoare celei înscrise în diplomă

Va multumesc.
Ati inteles corect, data va fi 01.03.2012 ...cu toate ca data absolvirii facultatii nu coincide cu data examenului de licenta ... situatie in care nici data de 01.03.2012 nu ar fi corecta ...
Multumesc inca o data, sanatate multa va doresc!