Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Pot sa-mi schimb optiunea pentru CCC?
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Pot sa-mi schimb optiunea pentru CCC?

dupa 1 an de la nasterea copilului, tatal poate sa intre el in concediu pt ingrijirea copilului pana la 2 ani daca mama a optat pentru 1 an? va primi tatal indemnizatia de 75% din veniturile sale de pe ultimele 12 luni?
andrioana, utilizator
nu. trebuia optat de la inceput pt 2 ani...
Daca mama a ales concediul de 1 an trebuie sa revina la serv si sa primeasca 500 lei net, pe langa salariu.
1. Conform OUG 111/2010, art.2(7), optiunea beneficiarului se exprima in scris, pe baza de cerere, si nu poate fi schimbata pe parcursul acordarii drepturilor.

2. Daca mama a reluat activitatea inainte de a implini copilul 1 an poate beneficia de stimulentul de insertie de 500 lei lunar pana va implini copilul 2 ani.
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane