Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA notificare tva chirii
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

notificare tva chirii

Buna ziua!

In cazul in care dau in chirie un autoturism si colectez tva, trebuie facuta notificare la finante?
Numai inchirierea bunurilor imobilelor este o activ scutita de tva, putindu-se opta pt taxare prin notificare.
In cazul inchirierii bunurilor mobile, operatiunea este taxabila netrebuind depusa nici o notificare.
Inchirierea autoturismului nu este o operatiune scutita.
Trebuie sa colectati TVA.