Forum Discuţii juridice Fonduri europene, finanţări ... A.P.I.A. - subventie pentru cultivare lucerna
Discuție deschisă în Fonduri europene, finanţări nerambursabile, grant-uri

A.P.I.A. - subventie pentru cultivare lucerna

am o parcela de pamant de 38 ari ce o cultiv cu lucerna.pot primi bani de la apia?ce trebuie sa fac?
Daca dvs cultivati unul din cele 7 soiuri de lucerna pentru care se primeste subventie trebuie sa depuneti cererea de obtinere a subventiei la APIA. Din cate stiu cererea se depune pana la 1 martie. Codul pentru lucerna/trifoi este 451.

Documentele necesare sunt:
- cerere tip;
- copie dupa CI pentru persoane fizice sau copie dupa certificatul de inmatriculare pentru persoane juridice;
- copie dupa actul de proprietate sau alte acte doveditoare ale dreptului de folosinta sau de proprietate asupra terenului.
Birou_de_Mediator a scris:

Daca dvs cultivati unul din cele 7 soiuri de lucerna pentru care se primeste subventie trebuie sa depuneti cererea de obtinere a subventiei la APIA. Din cate stiu cererea se depune pana la 1 martie. Codul pentru lucerna/trifoi este 451.

Documentele necesare sunt:
- cerere tip;
- copie dupa CI pentru persoane fizice sau copie dupa certificatul de inmatriculare pentru persoane juridice;
- copie dupa actul de proprietate sau alte acte doveditoare ale dreptului de folosinta sau de proprietate asupra terenului.

Daca imi permiteti, raspunsul dvs este incomplet. Suprafata minima pentru o cerere de subventie este de minim 1 ha, fractionat pe parcele de minim 0.3 ha in cazul terenului arabil si 0.1 ha in cazul gradinilor si viilor