Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... abuz de incredere?
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

abuz de incredere?

buna , problema mea este urmatoarea : vitorului meu cumnat i-a fost data o masina mica de catre o persoana , el nu poseda permis de onducere si persoana in cauza stia lucrul acesta, el fiind mai prostovan a reusit sa derapeze si sa produca pagube de 1700 de euro la masina . problma se pune astfel :persoana respectiva a venit la el sa ii dea bani pentru reparatie nedorind sa faca reparatia pe casco masini ,el nu a platit bani care ia cerut si persoana respectiva a facut plangere la politie spunand ca ea stiia ca are permis de conducere . ce se poate intampla in cel mai rau caz? va multumesc frumos
Nu este în niciun caz abuz de încredere.

Pe de altă parte, nu i s-a deschis dosar penal pentru conducere fără permis ?

Persoana care i-a dat maşina este la rândul ei vinovată de săvârşirea unei infracţiuni, în cadrul cercetărilor se vor administra probe pentru a se stabili dacă ştia sau nu de faptul că nu are permis cumnatul D-vs.

deocamdata nu a fost citat sau ia fost adus la cunostinta ca ar fi cercetat penal pt condcere fara permis. poate a fost doar o cacealma ca a facut plaangere la politie pt ca din cate stiu eu nu ai voie sa dai masina la cineva fara permis o sa revin cu mai multe detali daca o sa stiu. va multumesc