Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... politia are dreptul sa interzica unui avocat sa vada ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

politia are dreptul sa interzica unui avocat sa vada un dosar

in urma unei plingeri penale pe care o am la circa de politie ,am angajat un avocat care sa ma ajute,sa mearga cu mine cand voi fi chemata sa mai dau declaratii la sectie.
Avocatul a mers la sectia de politie sa vada ce contine dosarul(pe ce se bazeaza acele invinuiri)dar ,a fost refuzat de catre domnul agent pr. pe motivul ca are ordin de la comandant.(a fost facuta cerere oficiala la comandant dar a fost refuzata de acesta)
Intre timp s-a schimbat si procurorul care se ocupa de dosar urmand ca acesta sa fie dat altuia.
Este legal sa nu-i fie aratat dosarul la sectia de politie ,avocatului care ma reprezinta?
Pot merge la sectie la termenul stabilit si sa nu declar nimic(doar sa vada ca am venit)si sa spun ca declar numai in fata procurorului?Am acest drept?
Probele audio(inregistrari telefonice) sunt acceptate ca probe .
Drepturile mele ca persoana invinuita sunt incalcate de acest agent si de comandant?
Pot sa la fac plingere penala pentru acest lucru?

va multumesc anticipat,
da, se poate face asta deoarece urmarirea penala nu este publica, inclusiv fata de invinuit. Insa o sa puteti vedea dosarul - daca va fi cazul - la prezentarea materialului de urmarire penala moment in care puteti contesta probele administrate si propune probe in favoarea dvs. In practica, un asemenea refuz inseamna ca probele din dosar sunt destul de serioase si ca exista pericolul ca intreaga UP sa fie afectata daca dvs veti cunoaste probatoriul inainte de finalizarea UP.
Conform art 70 CPP, puteti refuza orice declaratie fara ca asta sa fie considerata o circumstanta in dauna dvs.
nu v-a fost incalcat nici un drept, cel putin pina acum.
Nu este nici legal si nici ilegal.
Depinde de la caz la caz si in functie de anumite criterii.Discutati cu avocatul in concret.

Regula este ca dosarul nu se arata la avocat.
La un moment dat insa nu va mai putea fi oprit.Va trebui sa insiste si este cam deranj cu aceste cereri pentru avocat...si se poate crea mare deranj si...pentru organe...
Dupa parerea mea, in mod intemeiat si exceptional dreptul de a nu se arata probele exista pana la momentul audierii persoanei suspecte de comiterea unei infractiuni.
Daca persoana nu este pusa sub invinuire iarasi ar avea dreptul de a nu arata dosarul.

Avocatul are dreptul de a participa la toate audierile.
Daca il veti plati pentru acest lucru va face o cerere in acest sens.
Daca vrea sa asiste la toate audierile poate sa o faca si fara bani in plus.
Sa ia dovada de primire pe cererea aceasta.