Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Cartea de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Cartea de munca

Buna dimineata,
Va rog sa ma ajutati cu o informatie cu privire la cartile de munca. Stiu ca din data de 1.01.2011 au fost inlocuite cu cartile electronice, insa, daca eu, sunt angajata din 2009 si am lucrat cu contract de munca, solicit acum, 2012, cartea de munca, nu ar trebui sa mi se ofere? Cei de la agentia de recrutare prin care lucrez la o companie de telefonie multinationala mi-au comunicat ca eu nu am asa ceva.
Este posibil? Ma afecteaza in vreun fel pe viitor?

Multumesc anticipat!
Fatima Karim
Este posibil , intrucat in ultima perioada pana la abrogarea Decretului nr.92/1976 privind carnetul de munca nu se prea gaseau tipizate de carnete de munca...

Astfel , faptul ca nu aveti un astfel de document nu va afecteaza ... vechimea in munca se poate dovedi cu adeverinta de vechime eliberata de catre angajator, iar pentru verificarea stagiului de cotizare la pensie se poate solicita eliberarea unui certificat de stagiu de la Casa de pensii.