Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Contract de fiducie
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Contract de fiducie

Potrivit art.776,
(2) Pot avea calitatea de fiduciari în acest contract numai instituţiile de credit, societăţile de investiţii şi de administrare a investiţiilor, societăţile de servicii de investiţii financiare, societăţile de asigurare şi de reasigurare legal înfiinţate.
(3) De asemenea, pot avea calitatea de fiduciari notarii publici şi avocaţii, indiferent de forma de exercitare a profesiei.
Intrebare: Fiduciarii pot fi si pesoane straine, în contractele de fiducie incheiate potrivit Codului civil roman?
eu nu cred pentru ca reglementarile codului civil se aplica doar in tara, nu si afara dar o persoana straina poate incheia un contract de fiducui cu o pers. f sau j romana
teoretic, membrii fiduciei pot fi si persoane de lata nationalitate, prin urmare pot alege legea care li se aplica in ceea ce priveste relatiile dintre ei. Ceea ce nu este interzis expres este permis: bunul fiduciar este un imobil din Romania, fiduciarul este de nationalitate britanica iar beneficiarul francez