Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Data iesirii la pensie - cadru militar
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Data iesirii la pensie - cadru militar

Am lucrat 14 ani militar activ 2 ani scoala militara 1 an jumatate armata 11 ani salariat civil 2 ani somer actualmente nu lucrez .Sunt nascut la data 24 iulie 1958.Va rog sa-mi spuneti la ce varsta pot obtine pensie militara. Va multumesc.
Buna ziua,

Da asa este am lucrat efectiv in sistem militar 8 ani si 2 luni,
Nu stiu daca are importanta, dar am devenit ofiter activ M.Ap.N in 1988 (la sfarsitul anul IV de studiu in Academie) .

Data nasterii 7 aug 1964.

Multumesc,

Cornel
Multumesc! Presupun ca doriti sa aflati data iesirii la pensie potrivit anexei 6 a Legii nr. 263/2010, nu potrivit anexei 5 a aceluiasi act normativ. Sper ca ati citit discutia referitoare la cadrele militare care nu mai lucreaza, prin urmare fac abstractie de ea in raspunsul meu.

Date generale: varsta standard de pensionare este de 57 de ani si 10 luni, stagiul complet de cotizare este de 25 de ani si 9 luni iar stagiul minim de cotizare in specialitate este de 17 ani si 10 luni.

Legea nr. 263/2010 impune, pentru persoanele provenind din sistem militar, realizarea stagiului minim de cotizare in specialitate. Altfel, aceste persoane nu pot beneficia de pensie anticipata, pensie anticipata partiala sau de pensie pentru limita de varsta daca nu au realizat stagiul minim de cotizare in specialitate. Dvs. aveti un stagiu minim de cotizare in specialitate de aproximativ 13 ani si 11 luni, prin urmare nu indepliniti conditia prevazuta in Legea nr. 263/2010.

Aveti doua optiuni:
-fie va reangajati in sistem militar si realizati stagiul minim de cotizare in specialitate de 17 ani si 10 luni, ceea ce va va permite sa iesiti la pensie la varsta de 57 de ani si 9 luni;
-fie iesiti la pensie conform anexei 5 a Legii nr. 263/2010, adica la varsta de 65 de ani. Ambele varste la care am facut referire reprezinta varstele standard de pensionare, adica varstele la care un barbat nascut in august 1964 poate beneficia de pensie pentru limita de varsta.
Gabriela Pintea, Consilier juridic