avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1887 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... rolul politiei
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

rolul politiei

va rog din suflet sa-mi dati un raspuns cat mai rapid
am o mare rugaminte:de a primi raspuns
suntem 3 frati,din care unul e minor
prb e ca tatal meu e alcoolic,scandalagiu,in asa fel incat s-a ajuns la politie..si a luat amenda de 500 ron..bineinteles ca nu a platit-o...au fost si in divort ...sar in a doua intalnire,mama nu a avut un martor..pt ca tatal meu a blestemat vecina..si nu s-a mai prezentat ,gandind ca pt un nebun nu strica viitorul nostru..mai ales al celui mic(6 ani)..si ne-am zis ca daca vrea sa umble el sa bage divort
supa 1 an..s-au nici nu stiu cat a trecut..i-a venit plic cu executare silita..si din cate am citit eu acolo i s-ar trage din salariu..dar nu stiu sigur daca asta au vrut sa zica
bineinteles ca a zis ca nu va palti decat ca pune apartamentul la vanzare si impusca 2 iepuri deodata..azi a fost la politie si nu stiu ce a rezolvat acolo dar el a zis ca a pus actele acolo...cred ca contractul de casa pt ca e la el...si sigur la asta s-a referit
maicamea a primit si ea o citatie sa se prezinte maine cu actul de identitate
intrebarile mele sunt:
-poate sa faca ceva politia in favoarea tatalui meu adica sa vanda ap fara acordul mamei?ca sa plateasca amenda?
-ce am putea face?
el e un alcoolic nu prea se mai poate trai..fara sentimente umane,fara mila..a scris chiar si pe peretii holului
-poate sa divorteze el prin intermediul politiei?intrebarile imi vin..pt ca el asa sustine
Puteti sta linistiti !
Amenda este o datorie personala a tatalui si nu va afecta familia sau situatia apartamentului.
Politia nu are atributii in executarea/scutirea scutirea de amenda. Dimpotriva poate sa-l mai amendeze ori de cate ori incalca legea. Este problema sa daca are un comportament care incalca legea !

m-am mai linistit un pic..pt ca el e foarte hotarat sa nu dea un ban..mai rau ..cica sa o platim noi...cu toate ca prin cate am trecut trebuia sa plateasca 100 mil nu 5..pt daune morale...ca suntem traumatizati..dar cu vremurile astea..nu putem face mare lucru..tre sa traim cu un nebun.multumesc pt ce mi-ati scris
revin dupa mult timp cu o alta intrebare:
-poate sa vanda tatal meu locuinta daca are contractul de casa fara acordul mamei??
-sau daca tatal are datorii la banca si nu le achita,poate pune in pericol pierderea locuintei?
amenda de 500 de lei, poate fi oprita din salariul tatalui, daca il are.
pentru datorii la banci, este posibil sa-i fie executat imobilul daca acest imobil ii apartine. si da...daca nu le achita, este posibil sa se faca discutie despre executarea imobilului. poate are si mobile ca sa acopere datoriile numai din executarea lor?!!!
tocmai asta e...nu are,nu are nici cei 500 lei..intradevar cand lucra i s-au tras in salariu..
ideea e ca e bolnav psihic si fizic si mai ales alcoolic..si in afara de divortul parintilor nu se poate face nimic...nu ne ajuta cu nimic autoritatile
se imprumuta in continuu..si stiam ca avea si un card de credit..si sunt sigura ca nu l-a achitat..acuma din banii ce-i castiga de ici pe colo...pe bautura ii cheltuie.
Insa ce m-a speriat pe mine ,a fost sora lui care a zis safac ceva/...sa ma duc nu stiu pe unde ,la vreun notar sa facem ceva ca el sa nu poate sa vanda apartamentul....ce putem face?????!!!!!si ar fi amenintat-o pe sora lui ca daca nu-i da bani se duce la camatari
multumesc de rasp dat

Alte discuții în legătură

Executare silita daaannag daaannag buna ziua nu stiu daca s-a mai discutat dar am o problema si am nevoie de un sfat. am un credit in valoare totala de 2500 euro restant de 8 luni la o banca. am ... (vezi toată discuția)
Partaj apartament obtinut prin credit ipotecar miki980 miki980 Buna ziua, am si eu o problema la care caut raspuns.O cunostinta de-a mea a divortat de sotia lui nu in termeni amiabili. Pe scurt aceasta a intentat ... (vezi toată discuția)
Executare silita apartament wiley_boss88 wiley_boss88 Buna seara. Am si eu urmatoare problema la care as dori ajutor din partea dumneavoastra Parinti mei sau despartit in urma cu 5 anii ,iar dupa divort mama cu ... (vezi toată discuția)