Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... contract de vanzare cumparare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

contract de vanzare cumparare

un contract de vanzare cumparare -cumparatorul casatorit declara ca bunul este propriu ,cumparat cu banii proveniti dintr-un partaj anterior de bunuri; ce sanse de a deveni proprietara are sotia cumparatorului? (dar de mostenire?)
In principiu este bun propriu al sotului insa la mostenire are dreptul si sotia cu cota specifica sotului supravietutor in functie de existenta descendentilor sau a altor clase de mostenitori.
sa inteleg ca nu-i revine totul sotiei?
mentionez ca sotul nu are copii din cealalta casatorie
intra la mostenire nepotii?
ionut_marcel, utilizator