Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Probe admise în instanțã
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Probe admise în instanțã

Bună ziua,
Doresc să știu dacă înregistrările propriilor apeluri telefonice pot constitui probe în instanță într-un litigiu de muncă.
Mulțumesc.
Codul muncii prevede ca dispozitiile acestuia se completeaza cu dispozitiile codului de procedura civila.
Iar Cod.proc.civ. enumera urmatoarele: dovada cu inscrisuri, verificarea de scripte, dovada cu martori, expertiza, cercetarea la fata locului si interogatoriul.

Singura ramura de drept in care sunt admise inregistrarile audio sau video este cea legata de faptele fapte, dar si acolo sunt admise doar daca au fost, in prealabil, autorizate de catre instanta, iar apoi efectuate expres de anumite persoane.

Proba pe care o detineti este extrajudiciara, insemnand ca instanta nu este obligata sa o admita sau, chiar daca o admite, sa tina cont de ea.
Andreea Iacsa, Avocat