Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... program de vizita
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

program de vizita

divortat din 2005 ,am 2 fete ultima oara cand le am vazut era acuma 4 ani pt ca au plecat cu fosta sotie in irlanda!se poate deschide un proces pentru a mi stabilii un program de vizita?si cum se poate pune in aplicare aceasta sentinta daca ea i si are domiciliul in irl.? cine v-a suporta cheltuieliile de judecata eu ?sau ea?
Se poate stabili un program de vizita dar este foarte complicat.
dreptu de a vedea copii nu poate fi ingradit in nici un caz ,oriunde ar avea domiciliul !asadar ce trebuie sa fac in continuare?si cine v a suporta cheltuielile??
Dreptul la vizita nu mai poate fi ingradit astazi dar eu aveam adesea grija sa fie ingradit...pentru cliente...
Voi sari peste ce va fi in tara...si vom presupune ca aveti o hotarare judecatoreasca...care va trebui sa o puneti in aplicare in Irlanda.
Va convine aceasta varianta?

Cletuielile de judecata e posibil sa se dea dar este greu de spus...in mod sigur.As inclina sa spun ca sunt sanse mai mari sa se dea decat sa nu se dea.
Mamele nu sunt foarte preocupate de cheltuielile de judecata ci de castigarea procesului.Deja porniti cam rau sub aspect psihologic...

asa si pt a o pune in alicare ce trebuie facut ?normal ca i mi convine sant copii mei
parerea mea este ca ..... nu prea ar avea sanse de reusita in proces atata timp cit codu familiei da drept celuilalt parinte as vedea copiii!ma gindesc ...nustiu daca este posibil vreun judecator sa i dea castig atata timp cat toate legiile internationale prevad acept drept de a ti vizita copiii!partea ultima cu aspectu psihologic nu prea am inteles o !!!