Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... art 162 Cod procedura civila. help!
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

art 162 Cod procedura civila. help!

Va rog sa-mi explicati la ce se refera art 162 Cod procedura civila. Se refera la faptul ca pot invoca in recurs necompetenta materiala chiar daca nu am invocat-o in prima instanta conform 159 alin 1-3?
Speta este urmatoarea: Am avut o actiune si din eroare am introdus-o la judecatorie desi legea prevede clar faptul ca instanta competenta este tribunalul. Judecatoria se declara competenta si admite actiunea de la primul termen. Cand am vazut hotararea mi-am dat seama ca este pronuntata de o instanta necompetenta si am facut recurs invocand 304 punct 3. Problema care se pune este ca nu mi-am dat seama de ultimele modificari intervenite si realizez ca nu prea am sanse de castig si risc sa raman cu o hotarare pronuntata de o instanta necompetenta.
Va rog sa-mi dati un raspuns deoarece art 162 este singurul pe care ma pot baza. Multumesc!
Sigur! Multumesc!