Forum Discuţii juridice Executare silită Executare silita!
Discuție deschisă în Executare silită

Executare silita!

In cazul unui instrument de plata refuzat de banca, motivul - lipsa totala de disponibil, putem executa silit clientul direct la executorul judecatoresc, fara alte formalitati premergatoare??
Daca nu, care sunt acestea?
Daca sunt consiler jr. dar nu sunt inscrisa in tabloul Colegiului Consilierilor Juridici, pot fi imputernicita sa reprezint firma in fata Judecatoriei pentru sustinerea procesului , sa formulez si sa sustin apararile necesare, sa pun concluzii orale sau scrise in aceasta cauza???

Va multumesc!
Depinde care este practica la Judecatoria in cauza- unele investesc cu formula executorie BO, altele resping cererile ca inadminisibile. Recursul in interesul legii cu privire la acest aspect trebuia sa se solutioneze zilele acestea, dar inca nu s-a publicat nimic pe pagina ICCJ.
Cel mai bine intrebati executorul care este practica la acea instanta de la locul platii.
Puteti reprezenta firma in instanta, dar daca Judecatorul va va cere sa va demonstrati calitatea de consilier juridic, cum o veti face? Cu diploma de licenta si contractul de munca?