avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 689 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Act aditional la CIM
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Act aditional la CIM

Odata cu modificarea codului muncii actul aditional se intocmeste cu data de 01.05.2011? Criteriile de evaluare au aparut in luna august in monitorul oficial si trebuie si ele introduse in actul aditional. Atunci cum facem cu actul aditional?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 11:49, 29 Februarie 2012
Modifcarile aduse Codului Muncii au intrat in vigoare in mai 2011 si nu in august 2011 ... in august 2011 a intrat in vigoare HG nr.500/2011 privind registrul general de evidenta a salariatilor.

Legea nu are efect retroactiv ... aceste criterii si procedura e evaluare trebuie sa fie prevazute in regulamentul intern al angajatorului , in c.i.m. incheiat incepand cu data de 01.05.2011.. pentru cele incheiate anterior acestei date nu este obligatorie incheierea de acte aditionale , salariatilor respectivi aducandu-le la cunostinta prevederile Reg.Intern cu privire la aceste criterii.
mesaj reeditat
@ iubisbb
Data post: Miercuri, 29 Februarie 2012, 11:45
Forum Dreptul muncii - contract de munca, demisie, salariu si altele
Subiect Act aditional-urgent



Deci vom face actul aditional cu noile modificari aduse contractului de munca din noul cod al muncii cu 01.05.2011.

====

Daca doriti puteti incheia act aditional ...

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Criterii evaluare profesionala alina006 alina006 Sunt angajata la o societate comerciala din luna octombrie,iar in atributiile mele intra si intocmirea dosarelor de personal.Problema ar fi ca,contractele de ... (vezi toată discuția)
Contract de munca niko79 niko79 Buna ziua! Am preluat acum o societate si am vazut ca are incheiate contracte de munca, incepand cu 05.05.2011, 04.10.2011si 01.11.2011, dar sunt tot pe ... (vezi toată discuția)
Modificare cim de la 01.05.2011 giacris giacris In momentul in care va intra in vigoare noul Cod al muncii, respectiv din 01.05.2011, vor trebui modificate prin act aditional si CIM ale angajatilor deja ... (vezi toată discuția)