Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Amenda pe mijloacele de transport in comun, plangere ...
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Amenda pe mijloacele de transport in comun, plangere contraventionala

In noiembrie am fost prins fara bilet, am prezentat un act de identitate mi s-au luat datele insa nu am semnat nimic. In cursul zilei de azi mi-a venit plic cu amenda de la primaria comunei unde am adresa in tulcea.
O pot contesta daca nu am semnat nici un proces verbal sub pretextul ca mi-au fost folosite datele?
Da, puteti depune plangere la Judecatoria Tulcea, pe care o motivati cum credeti sa va fie favorabila.... Dar nu pot sa ma pronunt, care va fi solutia instantei.
Daca puteti formula aparari in favoarea Dv. si ei nu au dovezi puteti solicita preschimbarea sactiunii din amenda in "avertisment". Succes
Amenda este de la RATB, in Constanta este RATC, este cu executare silita in 15 zile..ce se intampla daca nu o platesc? Mentionez ca nu am casa, masina, nimic pentru care sa platesc taxe, sunt student. Se subscrie in 2 ani?

Multumesc!
Din moment ce nu esti solvabil nu se poate intampla nimic, amenda se va inregistrata la administratia financiara si atunci cand vei avea nevoie de un certificat fiscal vei fi obligat sa o platesti asa ca sa nu te judeci cu ei pentru o constatare a prescriptiei. De preferat sa faci plangere contraventionala si sa soliciti inlocuirea amenzii cu avertisment(invoci o situatie finaciara precara)
Multumesc!!!