Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... POATE FI ACUZAT DE CALOMNIE?
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

POATE FI ACUZAT DE CALOMNIE?

Buna ziua
Sunt divortata de 2 ani,copilul minor mi-a fost incredintat mie,program de vizita nu a fot cerut deoarece am zis ca ne intelegem de comun acord.
Problemele apar deoarece tatal nu vrea sa tina cont ca acest copil are un program de scoala sau de weekend si nu vrea sa ma anunte dinainte cand doreste sa il ia la elsi daca refuz plecarea la el sunt jignita cumplit la telefon si amenintata.Am fost jignita chiar si dupa divort si chiar am si niste inregistrari telefonice,adevarat ca au o vechime de doi ani,sunt amenintata ca imi ia copilul cand are chef si sunt jignita cum vreau sa ii explic ca derutam copilul.Nu stiu daca dovezile pot fi luate in considerare la tribunal.
De asemenea,am descoperit discutii pe mail intre tata si copil care sunt foarte indecente,discutii in care sunt prezentata atat eu cat si mama mea ca o femeie usoara,care profita de pensia alimentara a copilului , se intereseaza de anturajul meu,de programul meu ca sa ma poata ameninta pe subiect concret.Nu mi se pare corect ca un copil de 13 ani sa aiba o prezentare de acest gen a mamei ei si aceste prostii sa ii fie prezentate chiar de tatal lui.
Ce pot sa fac sa il opresc,il pot da in judecata pt injurii si pt amenintari?
Va multumesc frumos
Sfatul meu este sa promovati actiune la judecatorie ""stabilire program vizita minor"".
In Monitorul Oficial al Romaniei, partea I, nr. 416 din 14 iunie 2011 a fost publicata decizia nr. 8 din 18 octombrie 2010 a Inaltei Curti de Casatie si Justitie (Decizia 8/2010) privind examinarea recursului in interesul legii cu privire la consecintele Deciziei Curtii Constitutionale nr. 62 din 18 ianuarie 2007 referitoare la exceptia de neconstitutionalitate a dispozitiilor art. I pct. 56 din Legea nr. 278/2006 pentru modificarea si completarea Codului penal, precum si pentru modificarea si completarea altor legi asupra activitatii dispozitiilor art. 205, 206 si 207 din Codul penal si a dispus
Normele de incriminare a insultei si calomniei cuprinse in art. 205 si 206 din Codul penal, precum si prevederile art. 207 din Codul penal privind proba veritatii, abrogate prin dispozitiile art. I pct. 56 din Legea nr. 278/2006, dispozitii declarate neconstitutionale prin Decizia nr. 62 din 18 ianuarie 2007 a Curtii Constitutionale, nu sunt in vigoare

Daca apreciati ca detineti probe temeinice,puteti formula plangere sub aspectul savarsirii infractiunii prev de art 193 cod penal
1.Calomnia nu mai este incriminata ca si infractiune ( asa cum ati lecturat mai sus) , prin urmare, aveti doar posibilitatea unei actiuni civile care este dificil de probat si mie personal imi pare o pierdere de nervi si timp.
2.In masura in care acele amenintari, sunt de natura a va provoca o stare de alarmare, iar acestea privesc fie savarsirea unei infractiuni, fie a unei fapte pagubitoare indreptate impotriva dvs, atunci puteti formula in termen de 2 luni de la data savarsirii faptei, plangere penala pentru savarsirea infractiunii pev de art 193 c.pen., evident plangerea urmand a fi probata cu martori.
3.In privinta minorului, cata vreme nu se poate stabili cu tatal acestuia un program de vizita, pe cale consensuala, prin intelegere, mai ales ca inteleg ca acesta provoaca frecvent discutii contradictorii si adopta un comportament neadecvat, puteti sa-i interziceti contactul si vizitele cu minorul.
Evident, dupa...tatal va formula o actiune de stabilire vizita minor, actiune in care veti formula apararea in functie de programul si modalitatea solicitata., iar instanta va decide cand, cum si cat va fi necesar ca tatal sa fie in compania minorului si invers.
Nu este in interesul dvs. sa formulati o astfel de actiune, ci tatal va avea acest interes in momentul in care nu veti mai permite vizitarea minorului.
MARTA SIMONA PETRE, Avocat
va multumesc din suflet pentru raspuns