Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Se poate formula plangere impotriva politiei, care ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Se poate formula plangere impotriva politiei, care retine un dosar de trei luni?

Buna ziua! Am cateva intrebari: se poate formula plangere impotriva politiei, care retine un permis de conducere de 3 luni, soferului luandu-i-se sange pentru analize, iar politia n-a dat inca nicio rezolvare pe motivul ca nu au fonduri pentru analizele respective? Unde se poate depune plangerea? Trebuie in orasul in care s-a retinut permisul, adica acolo unde s-a deschis dosarul? la Judecatoria din orasul respectiv? Se pot cere daune? Multumesc!
nu exista o asemenea cale procedurala. tot ce puteti face este sa faceti un memoriu catre procurorul de caz pentru urgenatarea solutionarii dosarului. insa 3 luni de zile este putin timp, asemenea dosare au o medie de rezolvare de 9-12 luni, in functie de incarcarea cu dosare penale a parchetului.
Dar.....se pare ca dosarul nu e trimis inca la parchet. E posibil asa ceva?

Cica dosarul n-a fost inaintat la Parchet pentru ca nu au inca rezultatele analizelor.

[Mesaj editat - pct. 1.3 din regulament]
Gabriela Pintea, Consilier juridic
orice dosar penal este in supravegherea unui procuror, deci se poate face un asemenea memoriu.
la fel de posibil este si faptul ca in lipsa fondurilor pentru plata expertizelor, analizele sa nu fi fost trimise de catre IML la dosar. Atit timp cit nu sunt achitate, raportul nu va pleca spre politie/parchet. insa puteti plati chiar dvs aceste analize - luati legatura cu politistul ce se ocupa de dosar sa va ofere datele necesare pentru a face plata si grabi solutionarea dosarului.
Si memoriu pentru procurorul de caz unde se depune? Se face practic o cerere prin care se cere urgentarea solutionarii cazului?