avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 210 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... contract prestari servicii institutie publica - ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

contract prestari servicii institutie publica - persoana fizica

Buna ziua ! As vrea sa ma lamuresc intr-o chestiune ce priveste posibilitatea incheierii unui contract de colaborare/prestari servicii intre Consiliul local/primarie si o persoana fizica ( in aceasta speta, pensionar, fost profesor de muzica) pentru dezvoltarea si perfectionarea aptitudinilor muzicale instrumentale ale membrilor ansamblului de copii.
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 12:01, 21 Martie 2013
Daca nu este vorba despre o activitate permanenta, atunci se poate incheia un astfel de contract ...
laurstanga a scris:

Buna ziua ! As vrea sa ma lamuresc intr-o chestiune ce priveste posibilitatea incheierii unui contract de colaborare/prestari servicii intre Consiliul local/primarie si o persoana fizica ( in aceasta speta, pensionar, fost profesor de muzica) pentru dezvoltarea si perfectionarea aptitudinilor muzicale instrumentale ale membrilor ansamblului de copii.


Am şi eu aceesi speţă dar în cazul meu a fost declarat în D112 şi i s-a reţinut sănătate şi impozit. Menţionez că în acel contract de prestări servicii s-a menţionat că lucrează sâmbăta şi duminica. Este corect? Cum se procedează în astfel de cazuri. În ceea ce priveşte reţinerea contribuţiilor trebuie să mă adresez la un alt forum?
Vă mulţumesc!

Ultima modificare: Joi, 21 Martie 2013
MIRELAIONICA, utilizator
Contractul de prestarii servicii nu este supus dispozitiilor Codului Muncii ...asadar, puteti trece ce vreti in cuprinsul acestuia referitor la munca in zilele de repaus saptamanal ..

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Repaus special săptămânal buna ziua. una dintre angajate a ... Flori388 Flori388 Repaus special săptămânal Buna ziua. Una dintre angajate a primit de la medicina muncii recomandare de \"repaus special săptămânal\". Mă puteți ajuta, ... (vezi toată discuția)
Repaus saptamanal - obligatoriu 2 zile consecutive? ASL ASL Codul muncii la art. 137 alin.1), mentioneaza repausul saptamanal de 48 de ore consecutive (sambata si duminica) iar la alin. 2), este mentionat faptul ca ... (vezi toată discuția)
Despre modificarile cim PaulaPaula182 PaulaPaula182 AM SI IO O INTREBARE. DACA AM SEMNAT IN CONTRACT DE MUNCA 8H/ZI 5ZILE/SAPTAMANA MA POATE OBLIGA PATRONUL SA LUCREZ 6ZILE SI APOI 2 ZILE LIBERE. MENTIONEZ CA NU ... (vezi toată discuția)