Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... contract prestari servicii institutie publica - ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

contract prestari servicii institutie publica - persoana fizica

Buna ziua ! As vrea sa ma lamuresc intr-o chestiune ce priveste posibilitatea incheierii unui contract de colaborare/prestari servicii intre Consiliul local/primarie si o persoana fizica ( in aceasta speta, pensionar, fost profesor de muzica) pentru dezvoltarea si perfectionarea aptitudinilor muzicale instrumentale ale membrilor ansamblului de copii.
Daca nu este vorba despre o activitate permanenta, atunci se poate incheia un astfel de contract ...
laurstanga a scris:

Buna ziua ! As vrea sa ma lamuresc intr-o chestiune ce priveste posibilitatea incheierii unui contract de colaborare/prestari servicii intre Consiliul local/primarie si o persoana fizica ( in aceasta speta, pensionar, fost profesor de muzica) pentru dezvoltarea si perfectionarea aptitudinilor muzicale instrumentale ale membrilor ansamblului de copii.

Am şi eu aceesi speţă dar în cazul meu a fost declarat în D112 şi i s-a reţinut sănătate şi impozit. Menţionez că în acel contract de prestări servicii s-a menţionat că lucrează sâmbăta şi duminica. Este corect? Cum se procedează în astfel de cazuri. În ceea ce priveşte reţinerea contribuţiilor trebuie să mă adresez la un alt forum?
Vă mulţumesc!

MIRELAIONICA, utilizator
Contractul de prestarii servicii nu este supus dispozitiilor Codului Muncii ...asadar, puteti trece ce vreti in cuprinsul acestuia referitor la munca in zilele de repaus saptamanal ..