avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 581 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Interzicere drept de vizita
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Interzicere drept de vizita

Buna,am divortat in luna Iunie si casatoria a fost desfacuta din culpa comuna,iar copilul in varsta de 6 ani mi-a fost incredintat mie.Acum fosta sotie a inaintat actiune civila pentru program de vizita,desi ea nu a cautat copilul din luna ianuarie anul acesta pana in septembrie cand a mers in prima zi de gradinita la el.In urma acestei vizite copilul a a avut o depresie si a trebuit sa merg cu el la psiholog care ia prescris un tratament antidepresiv pe care il urmeaza si acum.In toata aceasta perioada in care nu a cautat copilul fosta sotie a dus o viata imorala umbland cu mai multi barbati insurati.Intrebarea este pot sa ii interzic dreptul la vizita in urma a ceea ce sa intamplat,mentionand ca nici copilul nu vrea sa o vada,la gradinita cand la cautat el nici nu a bagat-o in seama. Si inca o intrebare,in urma sentintei definitive si irevocabile sa stabilit ca ea sa revina la numele de fata si acum ea inca foloseste numele meu chemandu-ma in instanta cu acest nume,este legal? Va multumesc anticipat.
As vrea sa va intreb ceva si sper din tot sufletul sa nu va supar. PENTRU BINELE COPILULUI, nu credeti ca ar fi totusi mai bine sa-l lasati sa aiba legaturi si cu mama ? Poate n-a fost o sotie buna, dar lasati-l pe copil sa inteleaga singur daca mama lui il iubeste sau nu. Va spun asta pentru ca ceea ce spuneti Dvs. seamana izbitor cu cazul fratelui meu, numai ca el este cel caruia mama incearca sa-i interzica sa-si vada fetitele, in conditiile in care el este o persoana foarte responsabila, un om integru, si in primul rand un TATA extraordinar, care isi iubeste copiii din tot sufletul. Iar mama nu vrea decat sa se razbune pe el.!!! Si s-a intamplat la fel ca la Dvs, a venit mama cu o adeverinta din care reiesea ca copilul a avut nevoie de tratament, deoarece a suferit o depresie. Nu cumva depresia ( daca a fost ), a fost cauzata de faptul ca copilul sufera datorita lipsei parintelui celuilalt si datorita faptului ca li se interzice sa pastreze legaturile firesti? Si datorita faptului ca i se tot spun lucruri urate despre celalalt parinte, iar copii stiu totusi ca nu este asa ? Si atunci ei sunt debusolati, nu mai stiu ce sa creada... Sper din tot sufletul ca mama copilului Dvs. sa fie o mama responsabila, sa-si iubeasca si sa nu-si abandoneze copilul ( sper ca nu face parte din categoria acelor mame care ii fac si-i parasesc apoi ), pentru ca copiii au nevoie de ambii parinti. Iar Dvs. ar trebui sa-i explicati copilului ca mama lui il iubeste, ca nu l-a parasit!!! Ganditi-va la copil, nu la Dvs. Altfel e posibil ca copilul sa fie mai afectat decat va puteti da seama, sa creasca cu sentimentul ca a fost abandonat, iar urmarile pe termen lung sa fie dezastuoase pentru psihicul lui. Va doresc sa aveti puterea de a decide ce e mai bine pentru copil !!!
florin_sebi a scris:

La proces autoritatea tutelara a spus ca a efectuat ancheta sociala numai la domiciliul meu si la ea nu,pentru ca nu a gasit-o si proprietarul apartamentului a spus ca acolo nu sta nimeni si nici nu o cunoaste,dar avocata ei a cerut refacerea anchetei sociale,sustinand ca ea locuieste in acel apartament.Ea a cerut copilul in toate vacantele si in prima si a treia saptamana,la intrebarea judecatoarei daca sunt de acord cu acest program am spus ca nu sunt de acord si procesul sa amanat la o data ulterioara pentru a se reface ancheta sociala,mentionez ca m-am prezentat singur fara avocat.Ce sanse am sa ii interzic sa viziteze copilul si ce ma sfatuiti sa fac in continuare.Va multumesc


Sanse de a interzice vizitarea copilului nu aveti.
Nici mama si nici tatal copilului nu are cum sa obtina printr-o hotarare judecatoreasca obtinerea acestui drept decat in conditii extraordinare si/sau eventual pe o perioada determinata in raport de cauza care a generat aceasta situatie de fapt care ar putea fi impotriva interesesului suprem al minorului.
Nici daca ati avea avocat angajat situatia nu s-ar prezenta in mod diferit.

Pentru minor ar fi recomandabil sa-si vada mama.Modalitatea concreta in care sa aiba loc exercitarea dreptului nu o putem aprecia intrucat nu avem suficiente elemente de fapt care sa ne poata duce la o concluzie.

avocat Claudiu Lascoschi

Credeti ca se numeste mama o femeie care in loc sa aduca de la gradinita copilul acasa,aduce barbati cu care intretine relatii...si seara cand veneam acasa dadea din umeri cand o intrebam unde este copilul si de ce nu la adus acasa!Copilul il duceam eu la gradinita dimineata si mama mea il lua la amiaza.Dupa ce am prins-o cu unul dintre indivizi,iam zis ca o iert numai daca o sa ingrijeasca de copil,totul a durat trei zile dupa care iar a inceput sa umble,de data asta ea mergae la ei acasasi se intorcea tot inainte sa ajung eu acasa,pana intr-o zi cand sa dus a luat copilul de la gradinita si la dus la ai mei unde a lasat si cheile de la casa spunand ca ea pleaca pe drumul ei si sa nu o cautam.O luna de zile zi de zi am asteptat-o cand intra la serviciu rugand-o sa vina acasa la copil ca sufera si ii este dor de ea,raspundea ca sunt multi copii care cresc pe strada si ajung cineva si asa poate o sa ajunga si el ca nu este asa o tragedie sa creasca fara un parinte.Nu la cautat nici de craciun,nici de pasti.La o saptamana dupa pasti a trecut pe la nasa copilului si aceasta a fortat-o sa sune copilul ca ea refuza si atunci ia promis ca ia luat o plasa cu dulciuri,pe care a uitat sa io mai deie si copilul a tot asteptat si a suferit pana si-a dat seama ca a fost mintit.In prima zi de gradinita sa dus la el si copilul a venit acasa tare deprimat ca se tot intreba de ce il cauta acuma dupa atata vreme si a doua zi nu a vrut sa mai mearga la gradinita spunand ca daca vine ea iarasi la el,pentru ca el nu vrea sa o vada si m-am dus si am facut o cerere sa ii interzica sa intre in gradinita fara acceptul meu.Luna aceasta a fost ziua copilului si de nastere si de nume,una in 4 cealalta in 8,nici macar un telefon nu a dat.Credeti ca se numeste mama o astfel de fiinta.De cand a inaintat divortul si pana sa terminat a destramat doua familii,pentru ca umbla numai cu barbati insurati.
Nu conteaza ce cred eu, conteaza ce va ecide instanta.
Parerea mea este ca se va da un drept e vizita fara sa fie luat minorul la domiciliul ei.
Cred ca ar corecta o astfel de solutie si s-ar bucura si minorul sa o vada.
Interzicerea de a-si vedea copilul nu ajuta pe nimeni.

avocat Claudiu Lascoschi
Asa cum nu sunt de acord ca unui tata sa i se interzica sa aiba relatii normale ( in masura posibilului) cu copilul sau, nu sunt de acord nici cu interzicerea unei mame de a avea legaturi cu copilul sau.
Chiar nu cred ca e corect.Mama si tata trebuie sa ramana cu drepturile si obligatiile de parinti pentru binele copilului.
Daca tata nu a facut copilul singur (inca nu s-a descoperit metoda ;))si nici mama nu-l poate face singur,tot asa nu mi se pare drept sa se incerce intr-un fel sau altul "negarea" unuia dintre ei.

Alte discuții în legătură

Ce drepturi are tatal pe care nu il cunoaste? Alina_Meli Alina_Meli Buna ziua am un baiat de 12 ani pe care l-am crescut cu actualul meu sot, fiind divortata de mai bine de 10 ani (de fostul). A platit pensie pt minor la ... (vezi toată discuția)
Help copiii, copii sustin ca nu vor sa mearga sorin2008 sorin2008 Va rog astept solutii nu mai stiu ce trebuie sa fac. Am divortat in octombrie 2008 si s-a stabilit dreptul de vizita in prima si a 3 saptamana din ... (vezi toată discuția)
Vizitarea minorului mary1970 mary1970 In urma divortului, mamei ii este incredintat copilul minor, iar tatal are drept de vizita in week-end. Dupa diverse sicane pe care le face tatal cand afla ca ... (vezi toată discuția)