Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... fuga de recuperatori
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

fuga de recuperatori

Buna ziua !Am o datorie in baza de date a unei firme de recuperari. Astazi am avut o intrevedere fata in fata cu recuperatorii, am depus la ei o cerere in vederea recuperarii unor acte ce se afla in custodia lor si anume: contract semnat conf.cu originalul ,un extras de cont, suma pe care o am de plata cu pornirea ei din faza primara pana in momentul de fata.... sincer i-am cam blocat . La un moment dat mi-au raspuns ca anumite acte nu mi le pot elibera ei si sa merg la banca dar intrebarea mea a fost: daca mi-ar fi cerut banca aceasta suma poate le-as fi cerut lor aceste acte dar in caz contar......?. Intrbarea mea este daca ceasta firma nu-mi poate elibera actele prin care se dovedeste legalitate acestei sume , au dreptul sa-mi mai ceara aceasta suma? Subliniez ca: cererea am depus-o cu numar de inregistrare in doua exemplare dandu-le termen 30 zile in caz contrar cerandu-le stergerea din baza de date.
puteti sa nu platiti pina nu va ofera actele - ei trebuie sa dovedeasca temeiul contractual al sumei solicitate precum si calcularea cuantumului.
si daca merg in instanta tot acolo vor ajunge - in fata instantei / executorului tot trebuie sa depuna inscrisuri doveditoare precum si modul de calcul.
carmenn1978 a scris:

au dreptul sa-mi mai ceara aceasta suma?

Legal puteti fi obligata sa achitati suma,numai in situatia existentei unui titlu executoriu
Va multumesc! Am sa astept cele 30 de zile. mentionez : creanta este cesionata catre acesti recuperatori din anul 2007, in aceasta perioada nu am primit nici un act de notificare s-au somatie din partea nimanui, decat un telefon la vecini, asa am luat legatura cu societate de recuperare... posibil ca suma sa fie prescrisa?