Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Probleme succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Probleme succesiune

Dupa moartea tatalui meu, am mostenit, impreuna cu fratele meu si mama mea apartamentul parintilor, in care locuim, eu cu sotul si fiul meu, impreuna cu mama. Eu am locuit totdeauna impreuna cu parintii, in timp ce fratele meu locuieste de 30 de ani in provincie. Am facut imbunatatiri in casa si mi-am ajutat parintii, i-am ingrijit cand au fost bolnavi, le-am platit tratamentele medicale, etc.
Desi in timpul vietii tatalui nostru fratele meu declarase in repetate randuri ca va renunta la succesiune in favoarea mea, nu a facut acest lucru. Mai mult, s-a coalizat cu mama, si au declarat ca vor avea grija sa nu mai primesc nimic dupa moartea mamei. As vrea sa stiu daca este posibil ca mama noastra sa doneze sau sa vanda partea ei din apartament fratelui meu, in asa fel incat sa fiu privata de partea mea din apartament dupa moartea mamei. Daca este posibil, ce as putea face ca sa evit acest lucru.
Va multumesc.
Singura posibilitate de a va lipsi de partea dvs. este printr-un contract de vanzare-cumparare. Totusi, si acesta poate fi atacat ca donatie deghizata.
Mama poate face contract de vanzare cumparare catre fratele meu pentru apartamentul in care eu locuiesc si din care detin si eu 3/16, fara acordul meu? Poate sa vanda o bucata din apartament?
da,poate vinde partea ei