Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Asociatii agricole
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Asociatii agricole

este posibil ca terenul agricol concesionat de la primarie sa-l introduc intr-o asociatie agricola?ideea este sa fac o asociatie agricola cu cativa prieteni care detin suprafete de teren,dupa care sa accesam fonduri nerambursabile de la UE pe diverse proiecte (sere,microferme agrozootehnice,etc)
Nu puteti sa-l introduceti intr-o asociatie agricole acesl teren , intrucat nu sunteti proprietar al acestuia ...

Art. 1 din Legea nr.36/1991 prevede: Proprietarii de terenuri agricole care beneficiaza de prevederile Legii fondului funciar nr. 18/1991, precum si alti proprietari de terenuri agricole pot sa-si exploateze pamintul si in forme de asociere.