Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Neplata contributiei pentru sanatate
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Neplata contributiei pentru sanatate

Am primit o somaţie de plată de la CAS precum sunt datoare la ei din 2007, pe când deţineam un PF. Într-o lună am primit două înştiinţări de plată,(ianuarie 2012) iar în decursul a 4 ani, nimic. Dacă nu plătesc, ce se întâmplă? Nu am avut niciodată încheiat vreun contract cu Casa de Asigurări şi nici nu am beneficiat niciodată măcar de o pastilă. ªi ca să fiu corectă aş vrea totuşi să plătesc doar datoria , fără penalităţi. Oare se poate?
Contributia de sanatate ca PFA se datoreaza in baza Legii nr. 95/2006, art. 257 (2), lit. b) si poate fi executata silit conform Codului de procedura fiscala intr-un termen de precriptie de 5 ani. Nu se poate plati fara dobanzi si penalitati de intarziere pt ca aceste sume sunt inregistrate in fisa platitorului. Platiti suma pt a nu se mai calcula aceste accesorii pe care le veti plati ulterior. In cazul PFA raspunderea se face si cu patrimoniul personal.