Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... incetare suspendare concediu crestere copil
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

incetare suspendare concediu crestere copil

Buna ziua,
O angajata, incadrata in functia de Farmacist Sef Depozit, a avut cim suspendat pentru CIC (o data cu suspendarea cim i-a fost suspendata si autorizatia de functionare a depozitului), la inceputul lunii aprilie trebuie sa revina la munca, numai ca in locul ei a fost angajat un alt farmacist sef pe perioada nedeterminata. Persoanei care o inlocuieste i s-a facut pe durata nedeterminata, deoarece autorizatia de functionare se elibereaza doar pentru persoanele angajate permanent. Cum se poate rezolva situatia celor doi farmacisti sefi, astfel incat sa nu i se incalce drepturile niciunuia dintre ei?

Multumesc.
Situatia este complexa .. o varianta ar fi concedierea uneia dintre cele doua persoane , iar alta varianta ar fi pastrarea ambelor persoane dar pe functii diferite - cu observatia ca , salariata care revine din CCC are dreptul de a se intoarce la ultimul loc de munca sau la un loc de munca echivalent, avand conditii de munca echivalente si, de asemenea, de a beneficia de orice imbunatatire a conditiilor de munca la care ar fi avut dreptul in timpul absentei.

Pentru persoanele care s-au aflat in concediu platit pentru cresterea si ingrijirea copilului, precum si pentru personalul ale carui raporturi de munca sau raporturi de serviciu au fost suspendate din alte cauze, potrivit legii, se va lua in considerare functia, clasa, gradul, treapta de salarizare detinute anterior suspendarii din functie in vederea stabilirii salariului.(valabil pentru sectoru bugetar).
Multumesc pentru promptitudine.
Sa inteleg ca se poate modifica functia celei care a fost in CIC, de exempul in Farmacist, dar sa i se modifice salariu conform grilei actuale si sa beneficieze de aceleasi conditii de munca avute anterior?

multumesc.
Functia se poate modifica dar numai cu acordul salariatei respective la revenirea din CCC.