Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... probleme intre angajat si angajator
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

probleme intre angajat si angajator

atunci cand angajatorul face restructurari si nu este de acord ca personalul restructurat sa fie trimis in somaj ,ce este de facut .este corect aceasta procedura ?
:">
Chiar azi am mai discutat pe acesta tema, intr-un alt topic.
Angajatorului nu i se cere acordul daca ii trimite sau nu pe salariati in somaj. Intrarea in somaj (cu primirea indemnizatiei aferente) este data de lege, nu de patron.
Daca restructurarea este reala, atunci angajatorul trebuie sa aplice prevederile art. 65-75 din Codul muncii.
Nu semnati nici o alta hartie decat o decizie de concediere cu art.65(1) din Codul muncii, care va da dreptul legal de a beneficia de indemnizatie de somaj si alte drepturi (ex: cel putin un salariu lunar, in afara drepturilor la zi, conform art.78 din CCMUNN).
Daca nu va intelegeti cu angajatorul, faceti o sesizare la ITM, la Corpul de control.
multumesc frumos

o zi excelenta va doresc :)