Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... urgent
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

urgent

Buna ziua, va rog sa imi spuneti daca pt. restructurare inafara de prev. CM art.65-72 si CCMUNN art78-82 mai trebuie sa studiez ceva...stiu despre o hatarare AGA, dar nu stiu concret ce trebuie sa fac, termene ce trebuiesc respectate...va rog mult un sfat
Buna dimineata!

1. Concediere colectiva: trebuie sa initiati discutii cu sindicatele sau reprezentantii salariatilor si sa anuntai ajofm ci 30 zile inainte sa incepeti sa dati preavizele
2. Concediere individuala: 20 zile lucratoare pentru preaviz
3.Referitor la hotarare: scrieti in hotarare motivele pentru care se restructureaza, data cu care incep restructurarile si posturile care se desfiinteaza.

Succes

Si daca ne-am incadra in ceea ce priveste concedierea colectiva la art.68 lit. a CM dar, de ex. concediem numai 9 angajati va fi vb de concediere individuala, mai e nevoie de hotarare AGA, sesizare AJOFM si ITM... sau respectam numai preavizul de 20 zile (calendaristice sau lucratoare)cu posibilitate de a absenta 4 ore pt cautarea unui alt loc de munca...si cu salariul compensator cum ramane daca e din motive neimputabile salariatulul...va rog un raspuns ...
Luciana21, utilizator
Daca imi scrieti cati angajati aveti, va spun daca este concediere colectiva sau nu. Scrie si in codul muncii cum sa calculati.
Daca este concediere individuala:
1. Faceti hotararea (va va filosi in caz de control)
2. Scrieti preavizul de exemplu il scrieti cu data de azi si curge cu data de maine pana in data de 11 noiembrie 2009.
3. in data de 11.11.2009 mergeti la itm si inregistrati decizia de concediere, o dati la semnat angajatului(de luare la cunostinta), vedeti ce termen primiti pentru cartea de munca
4. faceti adeverinta cu stagiul de cotizare la somaj

Hotararea AGA este necesara in ambele tipuri de concedieri. Ptr ca trebuie sa se demonstreze ca nu este vorba de o vendeta a administratorului sau patronului.

Doar ca, in cazul concedierilor individuale, adica pentru max 9 salariati, ati scapat de procedura aceea lunga. Trebuie sa le acordati preaviz de 20 zile lucratoare, timp in care au dreptul sa lucreze doar 4 ore/zi si sa fie platiti norma intreaga,
Multumesc,
Avem 72 de angajati si suntem societate cu capital de stat...
Daca e vb de 9 cred ca este individuala...
Deci hatarare trebuie in ambele cazuri...si daca e vb de 3, 5 sau 9 persoane, nu conteaza numarul?
Multumesc inca o data