Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... urgent
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

urgent

Buna ziua, va rog sa imi spuneti daca pt. restructurare inafara de prev. CM art.65-72 si CCMUNN art78-82 mai trebuie sa studiez ceva...stiu despre o hatarare AGA, dar nu stiu concret ce trebuie sa fac, termene ce trebuiesc respectate...va rog mult un sfat
Luciana21 a scris:

Multumesc,
Avem 72 de angajati si suntem societate cu capital de stat...
Daca e vb de 9 cred ca este individuala...
Deci hatarare trebuie in ambele cazuri...si daca e vb de 3, 5 sau 9 persoane, nu conteaza numarul?
Multumesc inca o data

Pentru ce sa conteze numarul?
Hotararea trebuie sa o faceti si daca este vorba doar de un angajat.
Este concediere individuala.
Salariul compensator trebuie acordat pentru ca este concediere din motive neimputabile salariatului.
bvr, utilizator
Avem 72 de angajati si suntem societate cu capital de stat...

Aveti grija sa nu existe, in afara de CCMUNN, si alt contract colectiv de munca aplicabil ( la nivel de unitate sau de ramura).
Edbah a scris:

Avem 72 de angajati si suntem societate cu capital de stat...

Aveti grija sa nu existe, in afara de CCMUNN, si alt contract colectiv de munca aplicabil ( la nivel de unitate sau de ramura).

Asa este. :"> Este primul lucru pe care va trebui sa il verificati.