avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1038 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... urgent
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

urgent

Buna ziua, va rog sa imi spuneti daca pt. restructurare inafara de prev. CM art.65-72 si CCMUNN art78-82 mai trebuie sa studiez ceva...stiu despre o hatarare AGA, dar nu stiu concret ce trebuie sa fac, termene ce trebuiesc respectate...va rog mult un sfat
Cel mai recent răspuns: bvr , utilizator 12:14, 14 Octombrie 2009
Luciana21 a scris:

Multumesc,
Avem 72 de angajati si suntem societate cu capital de stat...
Daca e vb de 9 cred ca este individuala...
Deci hatarare trebuie in ambele cazuri...si daca e vb de 3, 5 sau 9 persoane, nu conteaza numarul?
Multumesc inca o data


Pentru ce sa conteze numarul?
Hotararea trebuie sa o faceti si daca este vorba doar de un angajat.
Este concediere individuala.
Salariul compensator trebuie acordat pentru ca este concediere din motive neimputabile salariatului.
Ultima modificare: Miercuri, 14 Octombrie 2009
bvr, utilizator
Avem 72 de angajati si suntem societate cu capital de stat...


Aveti grija sa nu existe, in afara de CCMUNN, si alt contract colectiv de munca aplicabil ( la nivel de unitate sau de ramura).
Edbah a scris:

Avem 72 de angajati si suntem societate cu capital de stat...


Aveti grija sa nu existe, in afara de CCMUNN, si alt contract colectiv de munca aplicabil ( la nivel de unitate sau de ramura).


Asa este. :"> Este primul lucru pe care va trebui sa il verificati.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Concediere individuala 22.08.2009 22.08.2009 va rog frumos a-mi raspunde urgent ! Am dat preaviz unei persoane de 20 de zile , ea este muncitor necalificat in cadrul unei formatii ,stiind ca in Cm se ... (vezi toată discuția)
Concediere colectiva? ContSters128609 ContSters128609 Buna ziua,am si eu o intrebare daca din 32 de angajati 27 sunt trimisi in somaj pentru ca societatea nu are clienti (pana la 1 aprilie-cand redeschide si are ... (vezi toată discuția)
Procedura concediere ioanatm ioanatm Care e procedura de concediere din motive neimputabile salariatului pentru o persoana care are atat contract individual de munca, cat si de drepturi de autor? ... (vezi toată discuția)