Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... Apartament obtinut in urma procesului de partaj
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

Apartament obtinut in urma procesului de partaj

Buna ziua,

Am o hotarare definitiva, in urma unui proces e partaj, pe baza careia sunt proprietara unui apartament . Va rog sa-mi spuneti unde trebuie sa ma prezint , ce demersuri trebuie sa fac, ( carte funciara, intabulare, cadastru) in vederea vanzarii acestui apartament.
Va multumesc
Pe scurt operatiunile sunt urmatoarele>
Daca nu aveti documentatie realizati aceasta documentatie cadastrala. PEntru acest lucru veti avea nevoie de hotararea de partaj cu mentiunea definitiva si irevocabila. -o luati de la sediul judecatoriei-
APoi va intabulati dreptul de proprietate la OCPI.
Odata intabulat va puteti prezenta la notar cu potentialul cumparator in vederea incheierii actului de vanzare.