avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 578 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... Apartament obtinut in urma procesului de partaj
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

Apartament obtinut in urma procesului de partaj

Buna ziua,

Am o hotarare definitiva, in urma unui proces e partaj, pe baza careia sunt proprietara unui apartament . Va rog sa-mi spuneti unde trebuie sa ma prezint , ce demersuri trebuie sa fac, ( carte funciara, intabulare, cadastru) in vederea vanzarii acestui apartament.
Va multumesc
Cel mai recent răspuns: Alin Paidiu , Avocat 14:04, 2 Martie 2012
Pe scurt operatiunile sunt urmatoarele>
Daca nu aveti documentatie realizati aceasta documentatie cadastrala. PEntru acest lucru veti avea nevoie de hotararea de partaj cu mentiunea definitiva si irevocabila. -o luati de la sediul judecatoriei-
APoi va intabulati dreptul de proprietate la OCPI.
Odata intabulat va puteti prezenta la notar cu potentialul cumparator in vederea incheierii actului de vanzare.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Nu stiu ce sa fac ! intabulare ? -cadastru,unde sa merg ? mai imi ttrebuie cadastru pe numele meu dorudoru dorudoru Am o hotarare judecatoresca ( Definitiva si irevocabila ) Care tine loc de :Act vinzare-cumparare. Pe o casa din Com.Vasilati jud. Calarasi. Am cumparat casa ... (vezi toată discuția)
Intabulare apartament mostenit andra68 andra68 Buna ziua, Problema mea este urmatoarea: In urma decesului verisoarei noastre, eu impreuna cu inca doi veri am mostenit un apartament.Succesiunea s-a ... (vezi toată discuția)
Ce documete si cat trebuie sa platesc pentru vanzarea unui ap de 2 cam jose manuel jose manuel buna ziua va rog sa-mi spuneti ce doc imi trebui pentru vanzarea ap si cat trebui sa platesc dar inainte sa va spun cum stau lucrurile:am cumparat ap in 2000 ... (vezi toată discuția)