Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... furt la bancomat
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

furt la bancomat

cunosc pe cineva care opereaza bancomate in anglia si am inteles ca a fost retinut ,fiind la prima abatere curiazitatea mea este ce anume i s-ar putea intampla va multumesc anticipat
Faptul ca este la prima abatere , constituie doar o circumstanta atenuanta, care va fi avuta in vedere la individualizarea pedepsei, alaturi si de alte potentiale circumstante , atenunte sau /si , dupa caz, agravante. In rest, depinde de toate imprejurarile comiterii infractiunii , de calitatea vuta in desfasurarea activitatii infractionale ( autor, instigator, complice, coautor) .Poate ca face parte dintr-un grup constituit in vederea comiterea infractiunilor.Nu se poate sti, deci, ca sa primiti un raspuns cert, va trebui sa vedeti care sunt acuzatiile , incadrarea juridica a faptei, etc.
edepsele din Anglia sunt diferite sub aspectul duratei pedepsei inchisorii.
Depinde de multe lucruri ca sa se poata stabili o pedeapsa...