Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Intrebare legata de eliberarea cazierului
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Intrebare legata de eliberarea cazierului

Buna seara,
Am un prieten ce doreste sa se angajeze si trebuie sa nu aiba nimic inscris pe cazier, dar in ianuarie 2011 a fost prins plasand valuta falsa, judecat , si in mai 2011 i s-a dat o pedeapsa de 2 ani si 3 luni cu suspendare.
In cazul in care se va duce sa i se elibereze cazierul , i se va scrie aceasta fapta in cazier ?
Il va afecta cumva la angajare ?
Multumesc anticipat.
Da, fapta ii va aparea in certificatul de cazier judiciar , insa, cat priveste angajarea, depinde daca angajatorul va accepta asa ceva.Totusi, imi imaginez ca nu degeaba a solicitat cazierul prietenului dvs. ...
In cazul in care are o pedeapsa cu suspendare, la acea pedeapsa, se adauga prin lege si o perioada de "proba" sa zicem care este de 2-3 ani. pe cazier va aparea timp de 2 ani si 3 luni + perioada de proba ! Acum depinde de angajator daca ii acorda incredere ! Succes !