Forum Discuţii juridice Executare silită poprire si apartament scos la licitatie
Discuție deschisă în Executare silită

poprire si apartament scos la licitatie

buna seara! am poprire pe salariu facuta in urma unui proces cu o firma iar acum firma respectiva vrea pe langa poprire sa-mi scoata si apartamentul la licitatie pt recuperarea sumei pe care le-o datorez. ... mentionez ca apartamentul este ipotecat si cu ratele la zi.... poate aceasta firma sa scoata acest apartament la licitatie desi este ipotecat??...... si le platesc si poprirea pe care mi-au pus-o pe salaru.
Au dreptul sa-l scoata la licitatie, insa din vanzarea apartamentului se acopera intai creditul bancii,putand sa existe posibilitatea ca firma sa nu-si acopere prejudiciu.....
multumim tare mult!...in cazul in care se demareaza actiunea mai putem locui in apartament sau suntem evacuati?...ce se intampla daca nu se gaseste cumparator pt ap suma fiind cu mult peste valoarea lui/?

cu tot respectul as mai avea o intrebare....pot cumpara pe numele copiilor un teren ?? mentionez ca acestia au 2 respectiv 3 ani.....sau acest teren va fi executat si el silit?? multumesc tare mult!
gi-jane2, moderator