Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Se mai pot recupera banii platiti pentru plata amenzii ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Se mai pot recupera banii platiti pentru plata amenzii la lipsa rovigneta daca nu am facut plangere?

buna seara,doresc sa aflu daca se mai pot recupera banii platiti pentru plata amenzii la lipsa rovigneta,deoarece am vazut ca acele procese verbale intocmite de agentii constatatori nu sunt legale in tocmai,(lipsa semnatura olograf);amenzile s au achitat,fara a uzita de posibilitatea contestatiei in termen 15 zile de la comunicare cf OG 2.va multumesc si astept raspuns.
Nu, banii achitati nu se restituie, pentru ca:
1.-dreptul de a contesta/ formula plangere contraventionala apartine oricarei persoane care considera ca a fost sanctionat in mod nelegal/netemeinic dupa caz,
2.- achitarea amenzii aplicate presupune insusirea sanctiunii aplicate.
Cu titlu informativ, la acest moment nu s-a conturat o practica unitara in sensul anularii acestor procese-verbale pe motivul lipsei semnaturii olografe, astfel ca unele instante anuleaza, altele nu...
Daca nu ati respectat termenul de 15 zile de la comunicarea PV pentru a formula plangere contraventionala,eventuala actiune ar fi respinsa ca tardiv formulata
In lipsa unei hotarari irevocabile a instantei de judecata,suma achitata nu mai poate fi recuperata
da,am inteles.va multimesc pentru raspuns