avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1010 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Se mai pot recupera banii platiti pentru plata amenzii ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Se mai pot recupera banii platiti pentru plata amenzii la lipsa rovigneta daca nu am facut plangere?

buna seara,doresc sa aflu daca se mai pot recupera banii platiti pentru plata amenzii la lipsa rovigneta,deoarece am vazut ca acele procese verbale intocmite de agentii constatatori nu sunt legale in tocmai,(lipsa semnatura olograf);amenzile s au achitat,fara a uzita de posibilitatea contestatiei in termen 15 zile de la comunicare cf OG 2.va multumesc si astept raspuns.
Cel mai recent răspuns: Adrian Dinica , Alte profesii 11:34, 3 Martie 2012
Nu, banii achitati nu se restituie, pentru ca:
1.-dreptul de a contesta/ formula plangere contraventionala apartine oricarei persoane care considera ca a fost sanctionat in mod nelegal/netemeinic dupa caz,
2.- achitarea amenzii aplicate presupune insusirea sanctiunii aplicate.
Cu titlu informativ, la acest moment nu s-a conturat o practica unitara in sensul anularii acestor procese-verbale pe motivul lipsei semnaturii olografe, astfel ca unele instante anuleaza, altele nu...
Daca nu ati respectat termenul de 15 zile de la comunicarea PV pentru a formula plangere contraventionala,eventuala actiune ar fi respinsa ca tardiv formulata
In lipsa unei hotarari irevocabile a instantei de judecata,suma achitata nu mai poate fi recuperata
da,am inteles.va multimesc pentru raspuns

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Amenda lipsa rovinieta dodo2009 dodo2009 Buna seara Am primit 3 amenzi ca am circulat fara rovinieta pe 10, 11 si 18 sept 2011, a uitat ca a expirat (avea pe 1an). Le-a primit pe data de 10martie ... (vezi toată discuția)
Recurs la o plangere contraventionala data de cnadnr piciugabriel piciugabriel Am vandut o masina in data de 10.08.2012,in aceeasi zi am radiat-o de la finante ,am dovada radiarii. Dupa 5 luni incep sa primesc un lung sir de amenzi ... (vezi toată discuția)
Proces verbal fara semnatura olografa 2014 17gil 17gil Buna ziua, Un proces verbal de constatare a contraventiei (lipsa rovinieta) intocmit la data de 04.08.2014 fara a avea semnatura olografa mai poate fi ... (vezi toată discuția)